Music » Soundboard

This week's concert listings (Sept. 27-Oct. 3)

Recommendations include Ben Sollee, Antibalas, 9th Wonder, more

comment

** Bullet points indicate CL's critics' picks**

Thursday, Sept. 27

Blues/Roots/International
Bayou Butch Lucas (Villa Antonio (Ballantyne))
Latin Thursdays (Dream Nightclub, Matthews)
Lefty Williams, Marcus King Band (Double Door Inn)

Classical/Jazz/Smooth
Beats and Keys (Encore Bistro and Bar)
John Alexander (Blue Restaurant & Bar)

Country/Folk
* Ben Sollee, Luke Reynolds (Stage Door Theater)
Gunnar Creek Show (Puckett's Farm Equipment)
Landon Parker (The Saloon)
Open Mic w/ Autumn Mathis, Kevin Pope (Winthrop University — The Edge DiGiorgio Center, Rock Hill)
Open Mic w/ Brett Greer (Tommy's Pub)
Wicked Powers (Lucky Lou's Tavern)

DJ/Electronic
Cameo Thursdays (Phoenix)
* Crystal Castles, Health (The Fillmore)
Dance Party w/ DJ Glow (Wild Wing Cafe (Ayrsley))
DJ Hef (Boardwalk Billy's, UNCC)
Nuvo Thursdays (Marigny)
Salsa, Cumbia, Norteno, Banda music w/ DJ (Las Rositas)
* Shiprocked w/ Scott Weaver (Snug Harbor)
Touch One Thursdays f/ live music, DJ Flemingo (Wine Up)

Hip-Hop/Soul/R&B
Neal Jones' The Evolution of Black Gospel Music (Booth Playhouse)
Speakeasy Thursday Open Mic (The Nickel Bar)

Pop/Rock
Greevace, Musket King, Year of the Ox, Monarchist (Chop Shop)
* Mike Strauss, Kelly McRae; Hollis Brown (Evening Muse)
My Secret Other Girlfriend, Homewrecker, Serfs, Dave & The Strange (Tremont Music Hall)
Nachzehrer, Martyrvore, Death Shroud, Adimiron Sphere (Milestone)
Rayen Belchere (Kylie's Sports Bar, Cornelius)
* Stars, Diamond Rings, California Wives (Visulite Theatre)
Walter (Villa Antonio)
Weaving the Fate (Amos' Southend)

Friday, Sept. 28

Blues/Roots/International
* Robert Randolph & The Family Band, T-Bird & The Breaks (U.S. National Whitewater Center)

Classical/Jazz/Smooth
Charlotte Symphony: The Power of Song (Knight Theater)

Country/Folk
Cheryl Wheeler (Stage Door Theater)
* Matthew Perryman Jones, Matthew Mayfield, Callaghan (Evening Muse)
Pariah Mountain, David Buckley and Big Break (Puckett's Farm Equipment)
Steel Wheels, Nora Jane Struthers (Double Door Inn)
Wicked Powers, Lenny Federal Band (Comet Grill)

DJ/Electronic
After Work Groove with DJ Festivus (Davinci's)
* Bass Church 27 (The Fillmore)
Broken w/ DJ VB, Krabtreee, Phatrabbit (Crown Station Pub)
DJ T-Nice (Phil & Tony's, Matthews)
Wizards Roadshow (Fat Parrot)

Hip-Hop/Soul/R&B
G-Eazy, Well$, Stranger Day (Tremont Music Hall)
Peace and Love (Fanz Sports Grill)
The Soul Sessions, Groove 8, Trinity Seed (Chop Shop)

Pop/Rock
* Antibalas, Super Ape (Visulite Theatre)

Antibalas @ Visulite Theatre, 9/28
  • Antibalas @ Visulite Theatre, 9/28

The Orchidales, Gypsyblood, Zoo (Snug Harbor)
Hotshot (Boardwalk Billy's, UNCC)
I Am Love, Remy St. Claire, Morrowville (Milestone)
Justice League (Smokey Joe's Cafe)
Leslie & Rico Duo (Mickey & Mooch, Arboretum)
Nickelodeon's The Fresh Beat Band (Time Warner Cable Uptown Amphitheatre)
Of Good Nature (Wild Wing Cafe (Ayrsley))
Pocket Full of Strange (Lucky Lou's Tavern)
Randy Paul, DJ J Good (The Saloon)
Slippery When Wet (Amos' Southend)
Steve Engler (Blue Restaurant & Bar)
Sweatin Bullets (Friends Sports Bar, Belmont)
Walter (Villa Antonio)

Saturday, Sept. 29

Blues/Roots/International
Bayou Butch Lucas (Villa Antonio (Ballantyne))
Seth Walker (Double Door Inn)

Classical/Jazz/Smooth
Matt Postle, Radek Rudnicki (Common Market (Plaza-Midwood))
Signature Saturdays Live Jazz (Vapiano)
Vintage Soul (Fanz Sports Grill)

Country/Folk
Early Ray (Wild Wing Cafe (Ayrsley))
* Garrison Starr, Adrianne Gonzalez, Maia Sharp; Milkdrive (Evening Muse)
Leadville Social Club (Smokey Joe's Cafe)
Spivey Brown Band (Puckett's Farm Equipment)
* Steve Forbert, Larkin Poe (Stage Door Theater)

DJ/Electronic
3 Year Anniversary w/ Miguel Migs (Dharma Lounge)
DJ Wojo (Phil & Tony's)
Funk Nite w/ DJ Boof (Crown Station Pub)
ID Saturdays (Phoenix)
Krewe Saturdays (Marigny)
Salsa, Cumbia, Norteno, Banda music w/ DJ (Las Rositas)
Wizards Roadshow (City Smoke)

Hip-Hop/Soul/R&B
* 9th Wonder (Republic at District 300)

Pop/Rock
* The Ataris, Flatfoot 56, Red City Radio, 25 Minutes to Go (Milestone)
* Babyshaker, Grass is Green, We Are Now, All Them Witches (Snug Harbor)
Chris Sanchez, DJ J Good (The Saloon)
Kroy Presley Band (Blue Restaurant & Bar)
* Leon Russell, Jamie McLean Band (Neighborhood Theatre)
Leslie & Rico Duo (Mickey & Mooch, Arboretum)
Luna's Lament, Society in Question, A Light Divided, American Murder (Chop Shop)
The Movement (Visulite Theatre)
Rockin for the Cure w/ Pointless (Amos' Southend)
Soul Watt (Boardwalk Billy's, UNCC)
Stolen Babies, The Body Bags, Dr. Cirkustein (Tremont Music Hall)
Sweatin Bullets (The RockHouse, Gastonia)

Sunday, Sept. 30

Blues/Roots/International
Bayou Butch Lucas (Villa Antonio (Ballantyne))

Classical/Jazz/Smooth
Jazzy Sundays (Tempo)

Country/Folk
Trace Bundy (Evening Muse)

DJ/Electronic
Sound Council's Open Decks (Crown Station Pub)

Pop/Rock
Agent Ribbons (Snug Harbor)
The Browning, Casino Madrid, Amyst, A Road Eternal, Labyrinthe (Tremont Music Hall)
Frankie Valli & The Four Seasons (Belk Theater)
Greg Brangle & The Blue Tenders (Smokey Joe's Cafe)
* Mail the Horse, Pullman Strike, Geoffreaux, Avian Law (Milestone)
Pocket Full of Change (Easy Eddie's, Huntersville)
Sense of Purpose f. Paul Agee, Chris Allen, Joe Lindsay, Jody Gholson (Tyber Creek Pub)

Monday, Oct. 1

Blues/Roots/International
Celtic Thunder (Belk Theater)
Monday Night Allstars (Double Door Inn)

Classical/Jazz/Smooth
* Symphony of Improvisers, RPE Duo, The Fat Face Band (Snug Harbor)

Country/Folk
Find Your Muse Open Mic (Evening Muse)
Open Mic Night (Jackalope Jacks)

Hip-Hop/Soul/R&B
Monday Night Mic Fights (Crown Station Pub)

Pop/Rock
Charlotte Hard Rock and Metal Open Mic (Tremont Music Hall)

Tuesday, Oct. 2

Blues/Roots/International
Bill Hanna Jazz Jam (Double Door Inn)

Country/Folk
Acoustic Open Mic (Hideaway Sports Bar, Mooresville)
Full Band Open Mic (Ed's Tavern)
Little Johnny Trailor Trash (Stooges, Mint Hill)
Open Mic (The Kilted Buffalo, Huntersville)
Quincy on the Patio (Philosopher's Stone Tavern)
Red Rockin' Chair (Comet Grill)
Open Mic w/ The Smokin' Js (Smokey Joe's Cafe)

DJ/Electronic
Wizards Roadshow (Bonfire Bar & Grill, Indian Trail)

Hip-Hop/Soul/R&B
Allen Stone, Sister Sparrow (Visulite Theatre)

Pop/Rock
* Andrew Bird, Here We Go Magic (Neighborhood Theatre)
Blue October, Empire, Stars In Stereo (The Fillmore)
* Cursive, Junior Astronomers, One Another (Milestone)
* Down, Warbeast, Mount Carmel (Tremont Music Hall)
Eric Johnson (McGlohon Theatre)
Fairplay & Special Guests (Lucky Lou's Tavern)
George Terry (Jeff's Bucket Shop)

Wednesday, Oct. 3

Classical/Jazz/Smooth
Queens Collective (Roux)

Country/Folk
Acoustic Whiskey Wednesdays (The Gin Mill)
Open Mic w/ Chris Sanchez (Forty Rod Roadhouse, Mint Hill)
Open Mic w/ Jon Linker (Boardwalk Billy's, UNCC)
Ramsay Midwood (Evening Muse)
Tosco House Party (Evening Muse)

DJ/Electronic
After Work Wednesdays w/ DJ LP (Tilt)
Le Bang (Dharma Lounge)
Limelight (Marigny)
Wicked Wednesday w/ DJ Nick Londy (Crown Station Pub)

Hip-Hop/Soul/R&B
Cary Sims Trio (Ballantyne Village)

Pop/Rock
Brother Esau (Double Door Inn)
Dopapod, Chasing Edison (Visulite Theatre)
Panic Manor, Matthew Paul Butler & The Vandal Choir (Milestone)
Powerman 5000, Permanent Midknight, The Coming Dawn (Tremont Music Hall)
Steve Engler (Blue Restaurant & Bar)
Walter (Villa Antonio)

Add a comment