Music » Soundboard

Summer Guide: The concerts (June-August)

Recommendations include Beck, Justin Timberlake, Swans, more

comment

** Bullet points indicate CL's critics' picks**

June

Blues/Roots/International

Proverbial, Queen City Dub (6/12, Double Door)

*Azucar: 5th Annual Caribbean Celebration Ola Fresca (6/13, Neighborhood Theatre)

*Peter Karp & Sue Foley (6/13, Double Door Inn)

Kate & Corey (6/14, Crown Station Pub)

Jarekus Singleton (6/19, Evening Muse)

Reggae Don (6/19, Comet Grill)

*Tab Benoit, Jonathan Boogie Long (6/20, Neighborhood Theatre)

Gene Gene and The Blues Machine (6/21, RiverGate Shopping Village)

Traffic Jam Band (6/21, Smokey Joe's Cafe)

*Eric Lindell (6/24, Double Door Inn)

Lamayah (6/26, Crown Station Pub)

David & Valerie Mayfield (6/27, Double Door Inn)

*Dusty Grooves with Shago Elizondo (6/27, Heist Brewery)

The Hip Abduction (6/27, Evening Muse)

Shana Blake Band (6/27, Smokey Joe's Cafe)

Toni Naples Jam (6/28, EagleSpeak)

Classical/Jazz/Smooth

Bill Hanna Jazz Jam (6/17, Double Door Inn)

Flute & Percussion Concert f. Orlando Cela & Patrick McGinty (6/17, Evening Muse)

Jazz Room f. Christian Scott (6/19, Stage Door Theater)

Leslie & Friends (6/25, Sydney's)

Nita B (6/26, Comet Grill)

Blue Tulip Duo (6/27, EagleSpeak Coffee House)

Country/Folk

Josh Garrels, David Wimbash & the Collection (6/12, Neighborhood Theatre)

Currie Clayton (6/12, Village Tavern)

Michael Hammond (6/12, Crown Station Pub)

Open Mic w/ Michael Alan (6/12, Tommy's Pub)

*River Whyless, This Mountain (6/12, Evening Muse)

Tracy Taylor (6/12, Comet Grill)

*Zac Brown Band (6/12, PNC Music Pavilion)

Al, Jeff & Shawn (6/13, Puckett's Farm Equipment)

Andrew Velez (6/13, Tin Roof)

Breeze & the Bayou Blasters (6/13, EagleSpeak)

Charlotte Folk Society Member Showcase (6/13, Great Aunt Stella Center)

Gareth Asher, Besides Daniel (6/13, Evening Muse)

Rikki Todd (6/13, Tommy's Pub)

Wink Keziah and Delux Motel (6/13, Smokey Joe's Cafe)

Amen Lucy Amen (6/14, Area 15)

Andy Irvine (6/14, Wedgewood Church)

Benton Blount (6/14, Puckett's Farm Equipment)

Doug Thompson (6/14, EagleSpeak)

Bluegrass Open Jam (6/15, Tommy's Pub)

*Dean Fields, Jason Myles Goss, Eliot Bronson, Andy Zipf (6/15, Evening Muse)

*John Butler Trio (6/15, The Fillmore)

*Find Your Muse Open Mic f. Anna Haas and the Effect (6/16, Evening Muse)

Open Mic (6/16, Puckett's Farm Equipment)

Country Tuesday (6/17, Snug Harbor)

Full Band Open Mic (6/17, Ed's Tavern)

Broken Mic Night (6/17, Petra's)

Red Rockin' Chair (6/17, Comet Grill)

Open Mic (6/17, Smokey Joe's Cafe)

Homegrown Sounds (6/18, Boasting Hound)

Open Mic (6/18, Comet Grill)

Open Mic (6/18, Boardwalk Billy's, UNCC)

Toby Creek (6/18, Puckett's Farm Equipment)

Dirty Bourbon River Show (6/19, Evening Muse)

Barbed Wires (6/20, Smokey Joe's Cafe)

Drums, Dance & Art w/ Beth Badour (6/20, EagleSpeak)

Kaleb Hensley (6/20, Tin Roof)

Mic Harrison & The High Score w/ Leadville Social Club (6/20, Double Door Inn)

Alex Hunni (6/21, Crown Station Pub)

Jake Clayton, Stephanie Quayle (6/21, Puckett's Farm Equipment)

L Shape Lot (6/21, U.S. National Whitewater Center)

*Mike Strauss Band (6/21, Comet Grill)

Tim McGraw, Cassadee Pope, Kip Moore (6/21, PNC Music Pavilion)

Wes Cook (6/21, Tin Roof)

Bluegrass Open Jam (6/22, Tommy's Pub)

Find Your Muse Open Mic f. Oh Jeremiah (6/23, Evening Muse)

Tommy Emmanuel (6/23, McGlohon Theater)

Elsa Cross (6/24, Snug Harbor)

Seth Walker (6/24, Evening Muse)

Laney Jones w/ Robert Johnson Jr. (6/25, Double Door Inn)

Gene Watson (6/26, Don Gibson Theatre, Shelby)

Have Gun, Will Travel (6/26, U.S. National Whitewater Center)

*Woody Pines & Band (6/26, Evening Muse)

*Griffin House (6/27, Evening Muse)

*Art Garfunkel (6/27, Amos' Southend)

Luke Edwards (6/27, Puckett's Farm Equipment)

Chuck Johnson & Charlyhorse (6/28, Double Door)

Eric Strickland & The B Sides (6/28, Puckett's Farm Equipment)

Jacob Stiefel (6/28, Tin Roof)

Leadville Social Club (6/28, Comet Grill)

*Square Roots, Underhill Rose (6/28, Romare Bearden Park)

Zach Moss (6/28, Tommy's Pub)

Josh Daniel & Mark Schimick (6/29, Heist Brewery)

Find Your Muse Open Mic f. Jon Hogan & Maria Moss (6/30, Evening Muse)

DJ/Electronic

Slam Duncan and Friends (6/12, Crown Station)

Unplugged Presents: Race Wars (6/12, Unplugged South)

Wreck and Reference, CXFX (6/12, Milestone)

Electric Carnival (6/13, Label)

GlowRage – The Ultimate Paint Party Experience (6/13, Chop Shop)

Knife Party, Jason Wiggz, Nick Spain (6/14, Label)

*Purgatory 58: f. DJ Lechter, DJ Spider & DJ 313 (6/14, Amos' Southend)

Open Decks (6/18, Barreled at the Lift Speakeasy)

*Dada Life (6/20, Label)

GTA, Richard Wette (6/27, Label)

Move (6/27, Crown Station Pub)

Jungle Massive (6/28, Crown Station Pub)

Lifted Music & Arts Festival: ft. Dirty Audio, Tincup (6/28, Chop Shop)

Rbts Win, Gore Gore Luchadores (6/28, Snug Harbor)

Hip-Hop/Soul/R&B

The Foreign Exchange (6/12, Chop Shop)

Bassment (6/14, SIP)

Homeboy Sandman, The Difference Machine, Knife & Miggs, Tab-One (6/16, Snug Harbor)

Tuesday Night Mic Fights (6/17, Crown Station)

Phonic Cafe (6/18, Crown Station Pub)

Pop Life (6/18, Phoenix)

Golden Era Tour f. EPMD, Rakim, Geto Boys, Treach, Rob Base (6/21, The Fillmore)

Mobonix, The Dark Monk, BlacKostume (6/21, Snug Harbor)

Off the Wall (6/21, Crown Station Pub)

*Dwele, Lira (6/22, Neighborhood Theatre)

World's Fair, Two 9 (6/26, Chop Shop)

Knocturnal Presents: Oddisee, N'DangR Species, Deflon (6/27, Snug Harbor)

Afton Showcase (6/29, Evening Muse)

Pop/Rock

Breakfast Club, Radio Jacks (6/12, EpiCentre)

*Die Antwoord (6/12, Amos' Southend)

Earphunk (6/12, U.S. National Whitewater Center)

Sauro Simian Alchemy Band (6/12, EagleSpeak)

Shiprocked (6/12, Snug Harbor)

Stress Test (6/12, Jack Beagles)

*Blackberry Smoke f. The Chris Cook Band (6/13, N.C. Music Factory)

Infektion, Broken Altar, One Final Hope, Cross Stitch, Thunderbear, Mindjakked, Cultura, A Choise (6/13, Amos' Southend)

It Looks Sad, See Through Dresses, The Woodgrains (6/13, Snug Harbor)

Jen & Tonic (6/13, Lucky Lou's Tavern)

*Self Aware Fest f. Junior Astronomers, One Another, Muscle and Bone, Pullman Strike (acoustic), Means Well, Black Market, Alright (6/13, Milestone)

Queen City Dub (6/13, Crown Station Pub)

Quiet Company, The Tontons, Driver Friendly (6/13, Evening Muse)

The Lenny Federal Band (6/13, Comet Grill)

*Tosco Music Party Beatles Tribute Night (6/14, Knight Theater)

Below the Belt (6/14, RiRa Irish Pub)

Big Mammas House of Burlesque ft. DJ Spider (6/14, Visulite Theatre)

Charlotte New Music Festival Presents: It's Electric! - Mark Engebretson & CNMF Laptop Orchestra (6/14, Snug Harbor)

Gorilla Music Battle of the Bands (6/14, Tremont Music Hall)

Leisure McKorkle (6/14, Comet Grill)

Love Canon (6/14, Double Door Inn)

*Self Aware Fest f. Old Flings, Late Bloomer, No Power, Totally Slow, Mike Bell and the Movies, Museum Mouth, Oddczar (6/14, Milestone)

The Outervention, Analog Moon (6/14, Evening Muse)

Colby Dobbs (6/15, Heist Brewery)

DevilDriver, Whitechapel, Carnifex, Revocation, Rivers of Nihil, Fit For An Autopsy (6/15, Tremont Music Hall)

Sense of Purpose (6/15, Tyber Creek)

*Tweak Bird, Black Oatmeal, Bask, Base of Bass (6/15, Milestone)

Monday Night All Stars (6/16, Double Door)

Fairplay (6/17, Lucky Lou's Tavern)

Backyard Superheroes, P-Funk North, The Bleeps (6/18, Milestone)

*Jesse Clasen (6/18, Heist Brewery)

Melt w/ This Frontier Needs Heroes, Del Rio, The Luciferian Agenda (6/18, Snug Harbor)

Rock Fabulous (6/18, Smokey Joe's Cafe)

Sunday Leftovers (6/18, Tommy's Pub)

Arcs & Stones (6/19, Crown Station Pub)

*Cage the Elephant (6/19, The Fillmore)

Daryl Hance, Jacob Jeffries (6/19, Double Door)

Eddie & The Public Speakers (6/19, U.S. National Whitewater Center)

Never the Sorrow (6/19, Milestone)

Boomers, Honeysuckle Ridge (6/19, EpiCentre)

Badfish, Shrub, Of Good Nature (6/20, Amos' Southend)

*Bakalao Stars CD Release w/ One Big Love, UltimaNota (6/20, Chop Shop)

Charity Case w/ Fiftywatt Freight Train (6/20, N.C. Music Factory)

Fractured Fairytales, Helltrash, Parasitik Twiins (6/20, Tremont Music Hall)

Grievous Angels (6/20, Lucky Lou's Tavern)

Incan Abraham, Tweens (6/20, Snug Harbor)

Lightning Foot Jenkins (6/20, Puckett's Farm Equipment)

Rebelution, Iration, Stick Figure, The Green (6/20, The Fillmore)

Savagist, Phthartic, Umbra (6/20, Milestone)

School of Rock (6/20, Crown Station Pub)

Spice of Life (6/20, Tommy's Pub)

Time Sawyer, Annabelle's Curse (6/20, Evening Muse)

*Charlotte 1960s Rock N Roll Reunion f. Mannish Boys, The Good, Bad & The Ugly, Young Ages, Thee Dirtybeats (6/21, Neighborhood Theatre)

*The Eastern Sea, Wild Moccasins (6/21, Evening Muse)

Ivy Sky (6/21, EagleSpeak Coffee House)

Powerhouse (6/21, Double Door Inn)

Say Anything, The Front Bottoms, The So So Glos, You Blew It! (6/21, Amos' Southend)

SummerSplash! Festival: A Tribute to Bradley Nowell of Sublime (6/21, Chop Shop)

Cam Heiliger (6/22, Heist Brewery)

Iron Man (6/22, Chop Shop)

*It Looks Sad., The Sea Life, Del Rio (6/22, Milestone)

Loadbang (6/22, Visulite Theatre)

Andy Grammer, Andrew Ripp, Brendan James (6/23, Visulite Theatre)

Nouveau-Expo (6/23, Crown Station Pub)

Counting Crows, Toad the Wet Sprocket (6/24, Uptown Amphitheatre)

The Jackson Howard Band, Beyond The Broken, The Famous Unknown (6/24, Amos' Southend)

Wayland w/ O.I.L., Fall of Corruption, Beyond the Fade (6/24, Tremont Music Hall)

Falling Through April, Cover of Afternoon, ish, MINDSET (6/25, Milestone)

*Jesse Clasen (6/25, Heist Brewery)

Melt w/ Hectorina, Black Market (6/25, Snug Harbor)

*Phantogram (6/25, The Fillmore)

20 Ride, Temperance League (6/26, EpiCentre)

A Cotswold Colony w/ Maddie Shuler (6/26, Double Door Inn)

*Alejandro Escovedo, Betty Soo (6/26, Visulite)

The Business People, They Cage The Animals, Last Chance For Sarah (6/26, Snug Harbor)

*Lindsey Stirling (6/27, The Fillmore)

Man Forever, Pillage and Plunder, Secret Hospital, Ghost Trees (6/27, Milestone)

Nice Peter, The Jackpot Golden Boys (6/27, Chop Shop)

On the Border: The Ultimate Eagles Tribute (6/27, N.C. Music Factory)

Seventy Six & Sunny (6/27, Tin Roof)

Vices and Vessels, An Oath a Flame, A Mile At Sea, Pendulums, Above Shattered Skies (6/27, Tremont Music Hall)

Wham Bam Bowie Band (6/27, Visulite Theatre)

Appetite For Destruction, Poisn'd, Red White and Crue (6/28, Amos' Southend)

Avalon Steel, Everthrone, Knightmare, The Seduction (6/28, Tremont Music Hall)

Band of Heathens (6/28, Visulite Theatre)

Extreme A Capella 2 (6/28, Duke Energy Theater)

Kansas Bible Company (6/28, U.S. National Whitewater Center)

*Les Racquet, The Genuine (6/28, Evening Muse)

Mein Vein (6/28, Crown Station Pub)

Monty Makaro and Friends (6/28, Smokey Joe's Cafe)

Time Hitler and the Assholes From Space (6/28, Snug Harbor)

AuxiliA, Left to the Wolves, Creature of Exile, Titus (6/29, Milestone)

Average White Band (6/29, Knight Theater)

Jefferson Starship (6/29, Amos' Southend)

The Lonely Biscuits (6/30, Visulite Theatre)

The Voice 2014 Tour (6/30, Ovens Auditorium)

July

Blues/Roots/International

Tito Rojas (7/4, Label)

Joel Dasilva & the Midnight Howl (7/9, Double Door)

*Marc Cohn (7/12, McGlohon Theater)

Zydeco Ya Ya, Carolina Gator Gumbo (7/19, Neighborhood Theatre)

Dubbest, The Roots Uprising (7/23, Double Door)

Quimby Mountain Band (7/24, Double Door)

The Deluge, Junque Gallery (7/25, Double Door)

*Dusty Grooves with Shago Elizondo (7/25, Heist Brewery)

Sean Chambers Band (7/26, Double Door)

Classical/Jazz/Smooth

Naturally Jazzed f. Daniel D, Adrian Crutchfield, Calvin Edwards Trio (7/18, Charlotte Scottish Rite Temple)

Jazz Room f. Brian Miller (7/25, Stage Door Theater)

Country/Folk

Bloodshot Bill, The Trashettes, The Menders, My Brother's Keeper (7/1, Snug Harbor)

Justin Fedor (7/2, Heist Brewery)

Osiella (7/2, Double Door Inn)

Jon Caneda (7/3, Village Tavern)

Brother Dege (7/5, Double Door Inn)

Tom & Ang (7/5, Comet Grill)

Find Your Muse Open Mic f. Harpooner (7/7, Evening Muse)

*Country Tuesday Presents: Sinners & Saints, Megan Jean & the KFB (7/8, Snug Harbor)

Justin Fedor (7/9, Heist Brewery)

Tosco House Party (7/9, Evening Muse)

Jonathan Byrd & The Pickup Cowboys (7/10, U.S. National Whitewater Center)

*Liz Longley, Michael Logen (7/11, Evening Muse)

Breeze and the Bayous (7/12, Comet Grill)

*The Mike Strauss Band CD Release Party With Truckstop Preachers (7/12, Double Door)

Mipso (7/12, U.S. National Whitewater Center)

Sweet Crude (7/12, Evening Muse)

Find Your Muse Open Mic f. Jacob Johnson (7/14, Evening Muse)

Country Tuesday Presents: Holly Overton (of Juniper Rising) (7/15, Snug Harbor)

Brett Harris, Hannah Miller (7/16, Evening Muse)

Justin Fedor (7/16, Heist Brewery)

Chris Smither, Milton (7/17, Stage Door Theater)

Mike Strauss Trio (7/17, Comet Grill)

Dave & Phil Alvin & The Guilty Ones, Jonah Tolchin (7/18, Visulite Theatre)

Frank Foster (7/18, Tremont Music Hall)

The Backsliders (7/19, Double Door Inn)

The Barbed Wires (7/19, Comet Grill)

Find Your Muse Open Mic f. 72nd and Central (7/21, Evening Muse)

Justin Fedor (7/23, Heist Brewery)

Currie Clayton (7/24, Village Tavern)

Joe Firstman (7/26, Neighborhood Theatre)

Rascal Flatts, Sheryl Crow, Gloriana (7/26, PNC Music Pavilion)

Thompson Brothers (7/26, Comet Grill)

Find Your Muse Open Mic f. Subliminal Confession (Cory Wells) (7/28, Evening Muse)

Justin Fedor (7/30, Heist Brewery)

The Dirty Beggars (7/31, U.S. National Whitewater Center)

Susto (7/31, Evening Muse)

DJ/Electronic

*Morgan Page, Rob Reeves, Nick Spain (7/11, Label)

*Gets F*n Weird 2nd Anniversary (7/18, Label)

What So Not (7/25, Label)

Installation (7/26, Milestone)

Hip-Hop/Soul/R&B

*Justin Timberlake (7/12, Time Warner Cable Arena)

*T Bird And The Breaks (7/19, U.S. National Whitewater Center)

Bone Thugs-N-Harmony (7/20, The Fillmore)

*Knocturnal f. J-Live, Kam Moye (aka Supastition), Keyza Soulsay (7/21, Snug Harbor)

Tye Tribbett (7/22, The Fillmore)

*Lush Life Music Fest f. Team Flight, Elevator Jay, Soulja Savage, Krome, Alexander tha Great, Joe Sig, Crump Casso, King Callis, The Truth of The QC, Kumo Stevie, S.I.K, T Malicious, SideNote, Mic Iver, Dre Williams, Nige Hood, Sky the Boywonder and more (7/26, The Underground)

Sara Bareilles at Uptown Amphitheatre on July 28.
  • Sara Bareilles at Uptown Amphitheatre on July 28.

Pop/Rock

*Swans, Xiu Xiu (7/1, Neighborhood Theatre)

*Bruce Hornsby & The Noisemakers, Sol Driven Train, Chessboxer (7/3, U.S. National Whitewater Center)

Shiprocked Presents: Chiffon, Joshua Cotterino (7/3, Snug Harbor)

Hot Sauce (7/3, Pavilion at EpiCentre)

Treebeard, Morrowville (7/3, Milestone)

*AM/FM's, Temperance League, Hectorina, Amigo (7/4, Snug Harbor)

Hell Militia, Lord Mantis (7/4, Milestone)

Moe, Truth & Salvage Co., Sons of Bill (7/4, U.S. National Whitewater Center)

NoDa Summer Musicfest f. A Cotswold Colony, Sacramento, Fury and the Sound, Ryan Aderréy, Sub-Radio Standard, Mayella, Jordan Covington, Liquid, The Bill Miller Band, Allison Ledbetter, The Paris Thieves, Scowl Brow, Crystal Bright and the Silver Hands (7/4, Chop Shop)

NoDa Summer Musicfest f. Adam Pitts, Kryss Dula, American Mannequins, Carson Hill, Follow Apollo, Revelus, Kick the Robot, The Business People, James Ethan Clark and The Renegades, Gnarly Charlies, Grown Up Avenger Stuff, The Quixote Project (7/5, Chop Shop)

Poor Man's Fame, Crimson Countess, 18 Days, Raimee (7/5, Milestone)

Roadkill Ghost Choir (7/5, U.S. National Whitewater Center)

Triton w/ kidnaptheking, The Jon Linker Band, ish (7/5, Amos' Southend)

Dollar Signs, Stuck Lucky, Corporate Fandango, The Not Likelys (7/6, Milestone)

Goddamn Gallows, Buzzard Wagon (7/6, Chop Shop)

The Neighbourhood, Travi$ Scott, White Arrows (7/7, Uptown Amphitheatre)

Airport Novels (7/9, Milestone)

Goo Goo Dolls, Plain White T's, Daughtry (7/9, PNC Music Pavilion)

Funky Monks (7/10, Pavilion at EpiCentre)

Avers, Replicas (7/11, Snug Harbor)

*Beck (7/11, Uptown Amphitheatre)

Randy Franklin & The Sardines (7/11, Double Door)

Touche Amore w/ Tigers Jaw (7/11, Amos' Southend)

*Ancient Cities, Sam the Lion, Batsheet (7/12, Visulite Theatre)

Dr. Cirkustien, Greevace, Dark Sun Kult, Skinn Jakkitt, The Seduction (7/12, Milestone)

Heavy Metal Fest-Tribute to Big 4 (Metallica,

Slayer,Megadeth,Anthrax) (7/12, The Fillmore)

Kings X, Deep Sky (7/12, Amos' Southend)

White Suns (7/12, Snug Harbor)

Absence of Despair, Arkane (7/13, Milestone)

The Fray, Barcelona, Oh Honey (7/15, Uptown Amphitheatre)

Southside Punx, Loebs, MC Stealth (aka Blak Angel) (7/15, Milestone)

The Acacia Strain, Like Moth to Flame, Slaves, Structures, Betraying The Martyrs, Palisades, Upon This Dawning, Sworn In, Kublai Khan (7/16, Amos' Southend)

Bad Company, Lynyrd Skynyrd, The Dead Daisies (7/16, PNC Music Pavilion)

O.A.R., Phillip Phillips (7/16, Uptown Amphitheatre)

Sea of Storms, Close Talker (7/16, Milestone)

Draw the Line (7/17, Pavilion at EpiCentre)

*Lionel Richie, CeeLo Green (7/17, PNC Music Pavilion)

Stokeswood (7/17, U.S. National Whitewater Center)

Matone (7/18, Double Door Inn)

*Mineral Girls, Girl Pants (7/18, Milestone)

The Return of Half Strangers (Devon Elizabeth), The Hot Gates (Jason Scavone) (7/18, Evening Muse)

Schism (7/18, Amos' Southend)

Secret Hospital, North Elementary, Rogue Band of Youth, Eli Parker (7/18, Snug Harbor)

*King Buzzo of the Melvins (7/19, Visulite Theatre)

Kiss, Def Leppard (7/19, PNC Music Pavilion)

Pets Rock f. Falling Through April, Waiting Hill, Stella Rising (7/19, Amos' Southend)

Tattermask, Shadow of Myself, Meliora, Good Empire (7/19, Amos' Southend)

MattyB (7/20, Knight Theater)

*Sadgiqacea, Hivelords, Highchair Tyrant (7/20, Milestone)

Ceremony, Iron Lung, Nothing (7/22, Tremont)

Dave Matthews Band (7/22, PNC Music Pavilion)

I Am The Avalanche, SoMoS, Rust Belt Lights (7/22, Milestone)

Fall Out Boy, Paramore (7/23, PNC Music Pavilion)

*Gov't Mule (7/24, Uptown Amphitheatre)

*Lee Bains III and The Glory Fires (7/24, Milestone)

Recess Fest Presents: A Sunny Day In Glasgow, Spirit System (7/24, Snug Harbor)

Swingin' Richards (7/24, Pavilion at EpiCentre)

Tauk (7/24, U.S. National Whitewater Center)

Phish (7/25, PNC Music Pavilion)

Recess Fest Presents: Serfs, Oulipo, Jenny Besetzt (7/25, Snug Harbor)

Hysteria, Hair Nation (7/26, Amos' Southend)

*The London Souls (7/26, U.S. National Whitewater Center)

Recess Fest Presents: Chiffon, Ed Schrader's Music Beat, Heaven, Human Pippi Armstrong (7/26, Snug Harbor)

*Leon Russell (7/27, Neighborhood Theatre)

*Michael Franti & Spearhead, Soja, Brett Dennen, Trevor Hall (7/27, Uptown Amphitheatre)

Recess Fest Presents: The Seduction, K-9 Unit, Earth Mover, HU/LK (7/27, Snug Harbor)

*Sara Bareilles, Hannah Georgas, Emily King (7/28, Uptown Amphitheatre)

Vans Warped Tour f. Anberlin, Less Than Jake, Falling in Reverse, Motionless in White, Chelsea Grin, Breathe Carolina, The Maine, Enter Shikari and more (7/28, PNC Music Pavilion)

Dirty Heads, Pepper, Aer (7/29, The Fillmore)

*O'Brother, Royal Thunder (7/29, Tremont Music Hall)

Umphrey's McGee (7/31, The Fillmore)

Who's Bad (7/31, Pavilion at EpiCentre)

August

Blues/Roots/International

*Cedric Burnside (8/7, U.S. National Whitewater Center)

*George Porter Jr. & The Runnin' Pardners (8/14, Double Door Inn)

*Moreland & Arbuckle (8/21, U.S. National Whitewater Center)

Chris Duarte (8/29, Double Door Inn)

*Dusty Grooves with Shago Elizondo (8/29, Heist Brewery)

Classical/Jazz/Smooth

Booker T. Jones (8/9, McGlohon Theater)

Jazz Room f. Lynn Grissett (8/22, Stage Door Theater)

Country/Folk

Jamie Kent, Luke Cunningham (8/1, Evening Muse)

Jimmy LaFave (8/2, Evening Muse)

The Turnstiles (8/2, Double Door Inn)

James Taylor (8/3, PNC Music Pavilion)

Find Your Muse Open Mic f. Randy Cuba (8/4, Evening Muse)

Passenger (8/5, Amos' Southend)

Scott Smith (8/7, Village Tavern)

Levi Weaver, Charlie King (8/8, Evening Muse)

Wynonna & The Big Noise, GalFriday Band (8/8, Old Town Amphitheater, Rock Hill)

Turnstiles (8/9, Comet Grill)

Juice Newton (8/15, Don Gibson Theatre, Shelby)

Connor Christian (8/16, Evening Muse)

Folk Soul Revival (8/16, U.S. National Whitewater Center)

Mike Strauss Band (8/16, Comet Grill)

Loretta Lynn (8/21, Don Gibson Theatre, Shelby)

Old Crow Medicine Show, Shovels & Rope (8/21, Uptown Amphitheatre)

Keith Urban, Jerrod Niemann, Brett Eldredge (8/22, PNC Music Pavilion)

Needtobreathe, The Oh Hellos (8/22, Uptown Amphitheatre)

Wink Keziah & Delux Motel (8/22, Double Door)

Blue Dogs (8/23, U.S. National Whitewater Center)

Wilson Fairchild (8/23, Don Gibson Theatre, Shelby)

Lindsay Lou & the Flatbellys (8/28, U.S. National Whitewater Center)

Blake Shelton, The Band Perry, Dan & Shay, Neal McCoy (8/29, PNC Music Pavilion)

Barbed Wires (8/30, Comet Grill)

Oak Creek Band (8/30, U.S. National Whitewater Center)

WBT Briarhoppers (8/30, McGlohon Theater)

DJ/Electronic

The Chainsmokers (8/1, Label)

Robbie Rivera, Rob Reeves, Jason Fotizo (8/8, Label)

DJ Baby Anne, DJ X (8/31, Roxbury)

Hip-Hop/Soul/R&B

Booker T. Jones (8/8, McGlohon Theater)

Ceschi, The Little Books, Mikal Khill (8/8, Milestone)

Mike Stud (8/17, Amos' Southend)

Pop/Rock

Ghostpilot, Shadow of Myself, The Feral, Butterfly Corpse, SidAerial (8/1, Amos' Southend)

Imperial Deluxe, Run Engine (8/1, Double Door)

Trial By Fire - A Tribute To Journey (8/1, The Fillmore)

Crisis Assistance Ministry Benefit Tribute to Led Zeppelin (8/2, Evening Muse)

Jars of Clay (8/2, Don Gibson Theatre, Shelby)

MKTO (8/2, The Fillmore)

Bacon Brothers (8/4, McGlohon Theater)

Gavin DeGraw, Matt Nathanson, Andrew McMahon (8/4, Uptown Amphitheatre)

Honor By August, The Gallery (8/5, Evening Muse)

Miley Cyrus (8/6, Time Warner Cable Arena)

Rodrigo y Gabriela (8/6, The Fillmore)

The Backbeat (8/7, Pavilion at EpiCentre)

Black Cat Attack, Lost Love, Swell Friends (8/7, Milestone)

Nine Inch Nails, Soundgarden, Death Grips (8/7, PNC Music Pavilion)

Rich Robinson of the Black Crowes (8/7, Visulite Theatre)

Cosmic Charlie (8/8, Visulite Theatre)

David Gray (8/8, Uptown Amphitheatre)

Peter Murphy (8/8, Tremont Music Hall)

The Toadies (8/8, Amos' Southend)

Ballroom Thieves (8/9, U.S. National Whitewater Center)

God Save the Queen City f. Jeff the Brotherhood, Johnny Fritz, Apache Relay, Floating Action, Clear Plastic Masks, Benji Hughes, Temperance League, Ancient Cities, Loudermilks, Sinners and Saints, Late Bloomer, Elonzo and more (8/9, Chop Shop)

Jay Brannan (8/9, Visulite Theatre)

G. Love and Special Sauce, Bubonik Funk (8/10, The Fillmore)

Linkin Park, 30 Seconds to Mars, AFI (8/12, PNC Music Pavilion)

Panic at the Disco, Walk the Moon, Youngblood Hawke (8/13, Uptown Amphitheatre)

WWIX, Southside Punx, No Anger Control, Drone (8/13, Milestone)

Get Right Band (8/14, U.S. National Whitewater Center)

OneRepublic, The Script, American Authors (8/14, PNC Music Pavilion)

Queensryche f. Geoff Tate w/ The Voodoos (8/14, Chop Shop)

Slippery When Wet (8/14, EpiCentre)

Cairo Fire, Millennial, The Business People, Birds with Teeth $10. (8/15, Visulite Theatre)

Mobile Deathcamp (8/16, Milestone)

Slippery When Wet, Kick (8/16, Amos' Southend)

3 Doors Down Acoustic. (8/19, The Fillmore)

Motley Crue, Alice Cooper (8/19, PNC Music Pavilion)

Simplified (8/21, Pavilion at EpiCentre)

Same as it Ever Was (8/22, Visulite Theatre)

Crisis, Sonny Skyyz & The Rainmakers (8/23, Double Door Inn)

Departure, Deep Sky (8/23, Amos' Southend)

Bob Weir & Ratdog, Chris Robinson Brotherhood (8/27, Uptown Amphitheatre)

Cage, Sadistik (8/27, Tremont Music Hall)

Departure (8/28, Pavilion at EpiCentre)

Add a comment