Alan McClintock -- Who's Afraid of Virginia Woolf? (George), Skylight (Tom Sergeant), One Flew Over the Cuckoo's Nest (Randle P. McMurphy)
Bobby Tyson -- Drift (Lee)
Carver Johns -- American Buffalo (Teach)
Chad Calvert -- Turn of the Screw (The Master, Miles, Mrs. Grose, Narrator)
Eric Foss -- Corpus Christi (Joshua)
Graham Smith -- Dinner With Friends (Gabe)
James Yost -- Farewell Party (Alex), Drift (Joel)
BEST ACTRESS, DRAMA
Adrienne Nixon -- Mufaro's Beautiful Daughters (Nyasha)
Jeannie Woods -- Master Class (Maria Callas)
Nicia Carla -- Huck Finn's Story (Huckleberry Finn)
Pam Galle -- Benedictions (Jesse)
Polly Adkins -- Who's Afraid of Virginia Woolf? (Martha), One Flew Over the Cuckoo's Nest (Nurse Ratched)
Rebecca Koon -- Wit (Dr. Vivian Bearing), Dinner With Friends (Karen)
Sheila Snow -- Les Liaisons Dangeureuses (Marquise de Merteuil)
BEST DIRECTOR, DRAMA
Candace Sorensen -- Who's Afraid of Virginia Woolf?
Glenn Griffin -- Les Liaisons Dangeureuses
James Yost -- Skylight, Drift
John Hartness -- Corpus Christi, Love Letters
Michael Simmons -- One Flew Over the Cuckoo's Nest
Steve Umberger -- Benedictions, Wit
Terry Loughlin -- Having Our Say, Dinner With Friends
BEST ACTOR, MUSICAL
Billy Ensley -- Oliver! (Fagin)
Jared Bradshaw -- Singin' in the Rain (Don Lockwood)
Kevin Campbell -- A Funny Thing Happened on the Way to the Forum (Pseudolus)
Kevin Jayroe -- Damn Yankees (Joe Hardy), Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (Joseph)
Travis Osley -- Valley of the Dolls (Neely O'Hara)
Walter Shepherd -- Singin' in the Rain (Cosmos Brown), On the Town (Gabey)
BEST ACTRESS, MUSICAL
Cass Morgan -- True Home (Cass Morgan)
Deborah Rhodes -- A Century of Musical Theatre, And the World Goes 'Round
Lesley Shires -- Singin' in the Rain (Kathy Seldon)
Rachel Shumate -- Rapunzel (Rapunzel Schwartzbuckle)
Sarah Bright -- Violet (Violet)
Susan Roberts Knowlson -- And the World Goes 'Round
BEST DIRECTOR, MUSICAL
Daina Giesler -- A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
Eric Woodall -- Violet
Jamey Varnadore -- Singin' in the Rain
Jeffrey Ballero -- Valley of the Dolls
Tom Hollis -- Oliver!
Tom Vance -- On the Town, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
BEST CONDUCTOR/MUSIC DIRECTOR
Bill Congdon -- Oliver!, Rapunzel, On the Town
Drina Keen -- Singin' in the Rain, And the World Goes 'Round, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Eric Reed -- Black Nativity
Keith Denson -- A Century of Musical Theatre
Scott McKenzie -- A Funny Thing Happened on the Way to the Forum, Violet, The Robber Bridegroom
Steven Tyler -- True Home
BEST ACTOR, COMEDY
Dennis Delamar -- The Importance of Being Earnest (Algernon Moncrieff), Miracle on 34th Street (Kris Kringle)
Duke Ernsberger -- The Foreigner (Charlie Baker)
George Gray -- Krapp's Last Tape (Krapp)
Jacob Pinion -- Babe the Sheep Pig (Babe)
Justin Bitton -- Play It Again, Sam (Allen Felix)
Ryan McCurdy -- The Cripple of Inishmaan (Cripple Billy)
Tony Wright -- The Two Gentlemen of Verona (Proteus), The Boys Next Door (Jack)
BEST ACTRESS, COMEDY
Amanda Rentschler -- Lilly's Purple Plastic Purse (Lily)
Catherine Smith -- The Importance of Being Earnest (Gwendolen Fairfax)
Deanna Gibson -- The Triumph of Love (Princess Leonide)
Kellyn Ellwood -- Anton in Show Business (Holly Sebae)
Laura Depta -- Thumbs (Sheriff Jane Morton)
Leslie Beckham -- Anton in Show Business (Lisabette Cartwright)
Sheila Snow -- The Baltimore Waltz (Anna)
BEST DIRECTOR, COMEDY
Alan Poindexter -- Lilly's Purple Plastic Purse
Craig Spradley -- The Cripple of Inishmaan
Daina Giesler -- The Importance of Being Earnest
Dennis Delamar -- Anton in Show Business
Glenn Griffin -- The Baltimore Waltz
Jeannie Woods -- The Triumph of Love
Steve Umberger -- The Foreigner
BEST SOUND DESIGNER/COMPOSER
Anthony Proctor -- Fefu and Her Friends, The Baltimore Waltz
Daveed Korup, Robert Teixeira, Moving Poets -- The Irony of Sex
Dean Kleusner -- One Flew Over the Cuckoo's Nest
Gary Sivak -- Tales of Edgar Allan Poe, Huck Finn's Story, Lilly's Purple Plastic Purse, Turn of the Screw, Miracle on 34th Street
Gary Sivak/Roger Davis -- Mufaro's Beautiful Daughters
James Vesce -- Antigone
John Hartness & Anthony Proctor -- Les Liaisons Dangeureuses
BEST SET DESIGNER
Anna Sartin -- The Foreigner
Brian Ruggaber -- Fefu and Her Friends, A Funny Thing Happened on the Way to the Forum, Antigone, You Can't Take It With You
Chip Decker -- Anton in Show Business, Thumbs
Frank Ludwig -- Benedictions, Dinner With Friends
George Gray -- Who's Afraid of Virginia Woolf?
Jim Gloster -- Miracle on 34th Street
Michael Simmons -- One Flew Over the Cuckoo's Nest
Sandra Gray -- The Importance of Being Earnest, Mufaro's Beautiful Daughters
BEST COSTUME DESIGNER
Aimee Kandl -- A Funny Thing Happened on the Way to the Forum, You Can't Take It With You
Annamarie Gatto -- The Cripple of Inishmaan, Fefu and Her Friends, Anton in Show Business, Violet
Jeff Ballero & Gretchen Mathis -- Valley of the Dolls
Johann Stegmeir -- Lilly's Purple Plastic Purse
Lisa Liebering -- Babe the Sheep Pig, Mufaro's Beautiful Daughters, Huck Finn's Story
Myk Chambers -- The Importance of Being Earnest
Rebecca Cairns -- Benedictions, Damn Yankees, The Robber Bridegroom, Dinner With Friends
Robert Croghan -- The Misanthrope, Antigone, Oliver!, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Miracle on 34th Street
BEST CHOREOGRAPHER
Candace Jennings -- Mufaro's Beautiful Daughters
Delia Neil -- Tales of Edgar Allan Poe, Antigone, Electra/Orestes, Lilly's Purple Plastic Purse
Eddie Mabry -- Singin' in the Rain
Keith Martin -- Damn Yankees, The Robber Bridegroom
Linda Booth -- Oliver!, On the Town, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Till Schmidt-Rimpler -- Going Wilde, The Irony of Sex
BEST LIGHTING DESIGNER
Eric Winkenwerder -- Babe the Sheep Pig, Mufaro's Beautiful Daughters, Dinner With Friends, Miracle on 34th Street
Hallie Gray -- The Cripple of Inishmaan, Three Viewings, A Funny Thing Happened on the Way to the Forum, Turn of the Screw
James Duke -- And the World Goes 'Round, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
John Hartness -- Fefu and Her Friends, Les Liaisons Dangeureuses, Corpus Christi, The Baltimore Waltz
Kimberly Ashton -- Electra/Orestes
Lucas Alonso -- Oliver!, Singin' in the Rain
Todd Wren -- Wit
SPECIAL TECHNICAL EFFECTS
Ali Gharib, Dominic Demichina, and Robert Lee Simmons -- One Flew Over the Cuckoo's Nest (Video Design)
Anthony Proctor -- The Baltimore Waltz (Projection Design)
CPCC Television Studio -- Singin' in the Rain (Silent Screen Sequences)
Lisa Liebering -- Mufaro's Beautiful Daughters (Puppets)
Rachel Ebgi -- Valley of the Dolls (Make-Up)
Richard Dills -- Singin' in the Rain (Rain System)
BEST SUPPORTING ACTOR, DRAMA
Duke Ernsberger -- Benedictions (Ray Richey)
Eric Blake -- Les Liaisons Dangeureuses (Chevalier Danceny), American Buffalo (Bobby)
Mike Farmer -- Corpus Christi (John)
Patrick Ratchford -- Who's Afraid of Virginia Woolf? (Nick)
Rob Trevelier -- Dinner With Friends (Tom)
Sidney Horton -- Mufaro's Beautiful Daughters (Mufaro)
Terrell Dulin -- Mufaro's Beautiful Daughters (King, Messenger, Beggar, Old Woman, Serpent)
BEST SUPPORTING ACTRESS, DRAMA
April Jones -- Mufaro's Beautiful Daughters (Manyara), Wit (Susie Monahan)
Julie Janorschke -- Fefu and Her Friends (Sue)
Karla Mason -- Dinner With Friends (Beth)
Lesley Hunt -- Wit (Dr. E.M. Ashford)
Lorraine Larocque -- Farewell Party (Vaughan Loman), Drift (Marie)
Mary Lucy Bivins -- Benedictions (Agnes Day)
Meredith McBride -- Fefu and Her Friends (Julia)
BEST SUPPORTING ACTOR, MUSICAL
Bobby Tyson -- Violet (Flick)
Chris Wilkerson -- Valley of the Dolls (Jennifer North)
Corey Mitchell -- A Funny Thing Happened on the Way to the Forum (Hysterium)
Dennis Delamar -- Violet (Father), Damn Yankees (Mr. Applegate)
Patrick Ratchford -- Violet (Monty), On the Town (Chip)
Steve Bryan -- Oliver! (Bill Sykes)
BEST SUPPORTING ACTRESS, MUSICAL
Holly Riley -- Singin' in the Rain (Lina Lamont), On the Town (Lucy Schmeeler)
J. Courtney Taylor -- On the Town (Hildy Esterhazy)
Lesley Shires -- Rapunzel (Rene Schwartzbuckle)
Lisa Smith -- Oliver! (Nancy), Damn Yankees (Gloria Thorpe)
Lynne Morris -- A Funny Thing Happened on the Way to the Forum (Domina)
Pat Heiss -- On the Town (Madame Maude P. Dilly)
BEST SUPPORTING ACTOR, COMEDY
Alan Poindexter -- Babe the Sheep Pig (Farmer Hoggett), The Foreigner (Ellard Simms), Miracle on 34th Street (Sawyer/Humpty Dumpty)
Brett Kiedasch -- Play It Again, Sam (Bogart/Dick), WASP (Dad), Mindscreams (Rev. Tolar /"Mr. Nifty")
Graham Smith -- The Foreigner (Owen Musser)
Greg McGrath -- The Cripple of Inishmaan (Babbybobby), The Triumph of Love (Dimas)
Mark Scarboro -- Thumbs (Wilton Dekes)
Mark Sutton -- Babe the Sheep Pig (Ma), Lilly's Purple Plastic Purse (Mr. Slinger)
Michael Edwards -- The Foreigner (Froggy LeSueur)
BEST SUPPORTING ACTRESS, COMEDY
April Jones -- Babe the Sheep Pig (Fly), Lilly's Purple Plastic Purse (Mom)
Donna Baldwin-Bradby -- Anton in Show Business (Andwyneth/Don Blount)
Elizabeth Diane Wells -- The Last Night of Ballyhoo (Sunny Freitag)
Gloria King -- The Importance of Being Earnest (Lady Bracknell)
Lorraine Larocque -- The Cripple of Inishmaan (Slippy Helen)
Mary Lucy Bivins -- The Foreigner (Betty Meeks)
Meredith McBride -- Play It Again, Sam (Linda)
BEST CAMEO APPEARANCE
Dustin Rubin -- Lilly's Purple Plastic Purse (Baby Julius)
Ginger Richardson -- The Importance of Being Earnest (Miss Prism)
Madeline Jurch -- Miracle on 34th Street (Janet Mara)
Mike Farmer -- Violet (Preacher)
Pat Heiss -- You Can't Take It With You (Olga)
Peter Smeal -- Miracle on 34th Street (Drunken Santa)
Sarah Martin -- Violet (Young Vi)
Steve Bryan -- Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (Pharaoh)
BEST COLLEGE/TEEN ACTOR
Bryson Avery -- The Benefit Show (Valet, Mr. D'Arcy), Electra/Orestes (Orestes)
Chaz Pofahl -- Carousel (Billy Bigelow)
Chris Murray -- The Misanthrope (Alceste)
Chris Walters -- Boy Gets Girl (Mercer Stevens)
Jacob Pinion -- The Robber Bridegroom (Jamie Lockhart)
Jason Loughlin -- Antigone (Creon), Beyond the Horizon (Andrew)
Jeremy Cartee -- Noises Off (Garry Lejeune)
Parker Dixon -- Boy Gets Girl (Tony Ross)
BEST COLLEGE/TEEN ACTRESS
Anna Jensen -- The Misanthrope (Celimene), The Robber Bridegroom (Salome)
Beth Gardner -- Boy Gets Girl (Theresa Bedell)
Christina Ritchie -- Boy Gets Girl (Harriet)
Cody Harding -- Antigone (Antigone), Beyond the Horizon (Ruth)
Deanna Gibson -- Noises Off (Dottie Otley), The Madwoman of Chaillot (Countess Aurelia)
Deirdre Pfeiffer -- The Benefit Show (Lavinia, Queen Catherine), Electra/Orestes (Electra)
Erin Smith -- 27 Rue de Fleuris (Gertrude Stein)
Laura Filosa -- The Robber Bridegroom (Rosamund)
BEST COLLEGE/TEEN SHOW
Antigone -- UNCC
Beyond the Horizon -- UNCC
Boy Gets Girl -- Davidson College
Noises Off -- Winthrop University
The Benefit Show -- Children's Theatre Ensemble
The Misanthrope -- Davidson College
BEST ORIGINAL SHOW
Benedictions -- Charlotte Rep
Farewell Party -- Stage One Summer Stock
Noon Day Sun -- Stage One Summer Stock
The Prince and the Pauper -- Children's Theatre
The Third Plague -- Off-Tryon Theatre Company
Valley of the Dolls -- Charlotte Conservatory Theatre
THEATER EVENT OF THE YEAR
Charlotte Shakespeare Festival 2001 -- The Actor's Gym
Fefu and Her Friends -- Chickspeare
First Annual 15-Minute Play Festival -- BareBones Theatre Group
Going Wilde -- Moving Poets
Thumbs -- Actor's Theatre
VDay 2001/The Vagina Monologues -- Davidson College
NEWCOMER OF THE YEAR
Andrea King -- Anton in Show Business (Joby), You Can't Take It With You (Alice)
Andy Baird -- Sister Mary Ignatius Explains It All to You (Thomas)
Charlotte Parrott -- Miracle on 34th Street (Susan Walker)
Chris Murray -- The Misanthrope (Alceste), The Vortex (Jones)
Deanna Gibson -- Noises Off (Dotty Ashley), The Triumph of Love (Princess Léonide)
Eric Blake -- Les Liaisons Dangeureuses (Chevalier Danceny), Mindscreams (Mitchell/"Mr. Nifty"), American Buffalo (Bobby)
Laura Depta -- Thumbs (Sheriff Jane Morton)
Mark Scarboro -- Thumbs (Wilton Dekes)
BEST DRAMA
Dinner With Friends -- Charlotte Rep
Les Liaisons Dangeureuses -- Off-Tryon
Mufaro's Beautiful Daughters -- Children's Theatre
One Flew Over the Cuckoo's Nest -- Victory Pictures
Turn of the Screw -- BareBones
Who's Afraid of Virginia Woolf? -- Theatre Charlotte
Wit -- Charlotte Rep
BEST MUSICAL
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum -- Theatre Charlotte
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat -- CPCC Theatre
Oliver! -- CPCC Summer Theatre
Singin' in the Rain -- CPCC Summer Theatre
Valley of the Dolls -- Charlotte Conservatory Theatre
Violet -- Actor's Theatre of Charlotte
BEST COMEDY
Anton in Show Business -- Actor's Theatre of Charlotte
Lilly's Purple Plastic Purse -- Children's Theatre
Play It Again, Sam -- Off-Tryon
The Cripple of Inishmaan -- Actor's Theatre
The Foreigner -- Charlotte Rep
The Importance of Being Earnest -- Theatre Charlotte
Thumbs -- Actor's Theatre
THEATERPERSON OF THE YEAR
Alan Poindexter; Anne Lambert; Candace Sorensen; Carver Johns; Dennis Delamar; George, Sandra & Hallie Gray; James Yost; Joanna Gerdy; John Hartness; Julie Janorschke; Michael Simmons *