Arts » Feature

And the nominees are

CL Annual Theater Award nominations

by

comment

Page 2 of 3

Randy Skinner - Let Me Sing

Ron Chisholm - State Fair, A Midsummer Night's Dream

BEST SUPPORTING ACTOR, DRAMA

Bobby Tyson - Cyrano (Christian, De Guiche, etc.), "Master Harold"... and the Boys (Willie)

Cedric R. Guthrie - Cat on a Hot Tin Roof (Big Daddy)

Hank West - Cat on a Hot Tin Roof (Gooper), Othello (Roderigo)

Jeffrey Carlson - The Miracle Worker (James Keller)

Joe Copley - The Wisdom of Eve (Clement Howell)

Michael Simmons - Speed-the-Plow (Charlie Fox)

Stephen Markle - The Miracle Worker (Captain Keller)

BEST SUPPORTING ACTRESS, DRAMA

Donna Scott - The Wisdom of Eve (Karen Roberts)

Gloria King - Cat on a Hot Tin Roof (Big Mama)

Jorja Ursin - Ten Little Indians (Emily Brent)

Lolly Foy - Julius Caesar (Calpurnia)

Mireille Enos - The Miracle Worker (Kate Keller)

Robin Taylor - Cat on a Hot Tin Roof (Mae)

Skye McCole Bartusiak - The Miracle Worker (Helen Keller)

BEST SUPPORTING ACTOR, MUSICAL

Chris Gleim - A Chorus Line (Paul), Footloose (Willard Hewitt)

Dennis Delamar - The Music Man (Mayor Shinn), Evita (Juan Peron)

Eddie Mabry - A Chorus Line (Mike)

James K. Flynn - Man of La Mancha (Governor/Innkeeper)

Stan Peal - Man of La Mancha (Sancho Panza)

Stephen Ware - Footloose (Reverend Shaw Moore)

BEST SUPPORTING ACTRESS, MUSICAL

Alex Ellis - Footloose (Rusty)

Beth Pierce - Hedwig and the Angry Inch (Yitzak)

Candice Conder - A Chorus Line (Val)

Gretha Boston - Let Me Sing (Ethel)

Pat Heiss - The Music Man (Eulalie Mackecknie Shinn)

Susan Roberts Knowlson - A Chorus Line (Judy Turner), Scrooge! The Musical (Ghost of Christmas Present)

BEST SUPPORTING ACTOR, COMEDY

Craig Spradley - Flaming Guns of the Purple Sage (Baxter Blue)

Dan Woods - The Waiting Room (Dr. Douglas McCaskill)

Eric Blake - The Illuminati (Brother Lawrence)

Karl Baumann - A Midsummer Night's Dream (Puck)

Kevin Campbell - God's Favorite (Sidney Lipton)

Mark Scarboro - Don't Dress for Dinner (Robert)

Mark Sutton - Tales of a Fourth Grade Nothing (Mr. Yarby/Dr. Cone), African Tales of Earth and Sky (Villager, Rat, Lightning, Nana Nyame)

BEST SUPPORTING ACTRESS, COMEDY

Chandler McIntyre - Don't Dress for Dinner (Suzette), Blithe Spirit (Ruth Condomine)

Gretha Boston - Jar the Floor (Lola)

Jill Bloede - African Tales of Earth and Sky (Villager, Wife of Rat, Thunder, Ant Heap)

Kim Watson Brooks - Jar the Floor (Vennie)

Laura Depta - Blithe Spirit (Madame Arcati)

Nicia Carla - The Underpants (Gertrude Deuter), Blithe Spirit (Edith)

Polly Adkins - Flaming Guns of the Purple Sage (Shirl), God's Favorite (Rose Benjamin)

BEST CAMEO APPEARANCE

Chandra Wilson - The Miracle Worker (Viney)

Corey Mitchell - Man of La Mancha (Barber)

Emily Johnson - State Fair (Violet)

Kevin Campbell - Little Murders (Reverend Dupas), Dracula (Old Dracula)

Peter Smeal - Don't Dress for Dinner (George)

Ralph Mangum - Flaming Guns of the Purple Sage (Black Dog)

Ted Weiner - Little Murders (Judge Stern)

Ben Horner - Description Beggared (The White Dwarf)

BEST ONE-PERSON SHOW

Carver Johns in Drinking in America - innerVoices Theatre Company

Mark Scarboro in The Santaland Diaries - Actor's Theatre

Richard Newman in Easy, Action - The Farm Theatre

BEST ORIGINAL SHOW

A Mad Mad Madrigal by Stan Peal

All of the People, All the Time by Patrick Cook, Darwin Ortiz, and David Roth

Alpha by Tony Wright

Easy, Action by Richard Newman

Parade Day by Terry Roueche

The Friar & the Nurse by Stan Peal

THEATER EVENT OF THE YEAR

Concept Stagings by Victory Pictures/C.A.S.T. - The Illuminati, Finer Noble Gases, The Colored Museum

Epic Arts' Halloween and Solstice Celebrations

In-The-Works New Play Festival - Charlotte Rep

PlayWorks/SummerStage New Projects Festival

The 24-Hour Theatre Project - BareBones Theatre Group

The Hotel Project - Matt Olin & Anne Lambert

NEWCOMER OF THE YEAR

Buddy Hanson - Finer Noble Gases (Speed+Set Design)

Candice Conder - A Chorus Line (Val), Dorothy and the Planet Oz (Dorothy)

Derek Gamba - Finer Noble Gases (Chase), The Rocky Horror Show (Brad Major)

Jon Phillips - Description Beggared (Composer/Musical Director)

Kristy Cardomone - Bridge to Terabithia (May Belle Aarons)

Lynne Morris - State Fair (Melissa Frake)

Moraya Origa - The Colored Museum (Janine/Lala/Norma Jean Reynolds)

Roderick Shephard - The Colored Museum (Walter-Lee-Beau/Junie Robinson/Kid/Male Slave)

XiaoSong He - The Waiting Room (Forgivness from Heaven)


Add a comment