ArchiveExtras » Theater Awards stories

A full list of all the winners

by

1 comment

Here are the winners:

Theaterpersons of the Year

Matt Cosper
Billy Ensley

Actor of the Year

Mark Sutton

Actress of the Year

Maret Decker Seitz

Director of the Year

Glenn T. Griffin

Tech of the Year

Bob Croghan

Show of the Year

Becky's New Car

Company of the Year

Children's Theatre of Charlotte

MUSICAL

Best Musical: Scrooge! – Children's Theatre of Charlotte
Best Actor: Mark Sutton – Scrooge! (Ebenezer Scrooge)
Best Actress: Maret Decker Seitz – Five Course Love (Barbi, Sofia, Gretchen, Rosalinda, Kitty)
Best Director: Glenn T. Griffin – Grey Gardens, Reefer Madness
Best Conductor/Music Director: Ryan Stamey – Five Course Love
Best Choreographer: Alyson Lowe and Robbie Jaeger – Reefer Madness
Best Supporting Actor: Beau Stroupe – The Drowsy Chaperone (Adolpho)
Best Supporting Actress: Olivia Edge – Into the Woods (Witch)

COMEDY

Best Comedy: Becky's New Car – Actor's Theatre of Charlotte
Best Actor: Dave Blamy – The 39 Steps (Richard Hannay)
Best Actress: Catherine Smith – Becky's New Car (Becky Foster)
Best Director: Sheila Snow Proctor – Becky's New Car
Best Supporting Actor: Colby Davis – Biloxi Blues (Arnold Epstein)
Best Supporting Actress: Annette Saunders – Uncle Vanya (Yelena Serebryakov)

DRAMA
Best Drama: Treasure Island – Children's Theatre of Charlotte
Best Actor: Aven Stephenson – The History Boys (Hector)
Best Actress: Terry Henry-Norman – Black Pearl Sings (Alberta "Pearl" Johnson)
Best Director: James Cartee – Reservoir Dogs, Trainspotting
Best Supporting Actor: Christopher Donoghue – Macbeth (Macduff)
Best Supporting Actress: Christine Dougan – Othello (Emilia)
Best Male Cameo: James Dracy – Treasure Island (Blind Pew/Israel Hands)
Best Female Cameo: Joanna Gerdy – The Credeaux Canvas (Tess)

TECH
Best Set Designer: Bob Croghan – Treasure Island
Best Costume Designer: James Cartee – Uncle Vanya
Best Composer/Sound Designer: Chip Decker – The 39 Steps
Best Prop Designer: Peter Smeal – Mike Mulligan and His Steam Shovel, Treasure Island, Goodnight Moon
Best Lighting Designer: David Fillmore, Jr. – Scrooge!
Best Special Effects: Jeff Weeks and Robert Lee Simmons – Evie's Waltz (Exploding Props and Set Pieces)

Special Award

Project Art Aid, Rosalia Torres-Weiner, and Dulce Talvares for the Lobby Art Design of Real Women Have Curves

Newcomer of the Year

Berry Newkirk – Reservoir Dogs (Mr. Orange), ThomThom (Thom), Rope (Wyndham Brandon)

Best Original Show

Mum's the Word by Matt Cosper – Machine Theatre

Theater Event of the Year

Rolling World Premiere of End Days – Actor's Theatre of Charlotte

Top 20

1. Becky's New Car – Actor's Theatre of Charlotte
2. Treasure Island – Children's Theatre
3. Othello – Collaborative Arts
4. Scrooge! – Children's Theatre of Charlotte
5. The 39 Steps – Actor's Theatre of Charlotte
6. The Road to Mecca – The Warehouse
7. Mum's the Word – Machine Theatre
8. Five Course Love – Actor's Theatre of Charlotte
9. Biloxi Blues – Theatre Charlotte
10. The Drowsy Chaperone – CPCC Summer Theatre
11. Grey Gardens – Queen City Theatre Company
12. Trainspotting – Citizens of the Universe
13. The Elephant Man – CAST
14. Reefer Madness – Queen City Theatre Company
15. Tales of a Fourth Grade Nothing – Children's Theatre of Charlotte
16. End Days – Actor's Theatre of Charlotte
17. Rope – Queen City Theatre Company
18. Uncle Vanya – Citizens of the Universe
19. Steel Magnolias – Theatre Charlotte
20. Incorruptible – Collaborative Arts

Comments

Showing 1-1 of 1

 

Add a comment